Ruiny pałacu Durra w Bełczu Wielkim

Tym razem mocno uszczuplona ekipa  “Wyjazdy, foty i zabawa” w składzie Marcin Skiba i ja odbyła jednodniowy fotograficzny urbex w rejony Głogowa (woj. dolnośląskie). Ta 13-to godzinna wyprawa pozwoliła zaliczyć kilka pięknych miejscówek, z których dzisiaj prezentuję jedną.
Barokowy pałac w Bełczu Wielkim pochodzi z połowy XVIII w. Kilkakrotnie zmieniał właścicieli.  Ostatnim, znanym był Ludwig Dürr, od imienia którego pochodzi powszechnie używana nazwa pałacu. Ten niegdyś  piękny obiekt przetrwał  w  pełni użytkowym stanie ponad 200 lat, aby w końcu w 1997r. rozpoczęła się jego powolna i prawdopodobnie nieuchronna dewastacja.
No cóż, pałac przetrwał dwie wojny, przemarsz Sowietów, nawet PRL, niestety nie dał rady ludzkim zaniedbaniom oraz podpalaczom, którzy w maju 2016r. przyczynili się do niemal całkowitego spalenia dachu i poddasza.
Obecnie (marzec 2017) budynek pałacu jest powszechnie  dostępny. Jest również w opłakanym stanie i bez pomocy ludzi w żaden sposób walki z postępującą dewastacją nie wygra…